Műfogsor, protézis
A kivehető fogpótlásra, műfogsorra akkor van szükség, ha kevés a maradék fog, illetve elhelyezkedésük nem ad lehetőséget a rögzített pótlás-híd alkalmazására.
Két protézisfajta létezik: részleges, valamint a teljes kivehető fogsor.
Részleges fogpótlás
Részleges fogpótlást akkor alkalmazunk, amikor a páciens kevés számú maradék foggal rendelkezik, és ebből kifolyólag a rágófunkció nem működik megfelelően. A meglévő saját fogak a fogpótlás stabilitását növelik, és kényelmessé teszik annak viselését.
A kombinált fogpótlás három nagyobb egységből tevődik össze: a fix részből, a kivehető részből és az elhorgonyzás eszközéből.
Rögzített, úgynevezett fixfogsor / hídprotézis
Ebben az esetben is van lehetőség a stabilabb, jobban tartó fogmű, fix fogsor elkészítésére,
amennyiben az állkapocs csontállománya lehetőséget ad az implantátumok beültetésére, sor kerülhet a kivehető fogsor rögzítésére. Az implantátummal rögzített fogpótlás előnye, hogy kismértékben sem mozog, viselése kényelmes, a harapás, rágás stabil, és nincs szájpadlás része, valamint redukált a fogsor.
Alsó-, és felső állkapcsonként 2-4 implantátum beültetése elégséges.
RÖGZÍTÉS NÉLKÜL KIVEHETŐ FOGSOR
Amennyiben nincs lehetőség implantátum behelyezésére, akkor rögzítés nélküli kivehető fogsort javasolunk, mely a mai technikának és a minőségi anyagoknak köszönhetően élethű mosolyt kölcsönöz viselőjének.
A kivehető fogpótlások tisztántartása elengedhetetlen a fogmű védelme, és a szájüreg alapvető szájhigiéniai állapotának megőrzése érdekében. Továbbá szükséges a fogorvossal megbeszélt kontrollvizsgálat.